Поводом обележавања Дана Војске Србије, изасланик одбране Р. Србије у Р. Италији потпуковник Бранимир Марковић приредио је пријем у уторак 23. априла 2024. године у Риму.
Пријему су присуствовали амбасадор Р. Србије у Р. Италији Мирјана Јеремић и амбасадор Р. Србије при Светој Столици Сима Аврамовић, као и српски официри, који се тренутно усавршавају у Италији. Са италијанске стране присуствовали су представници Министарства одбране, свих Генералштабова Оружаних снага Италије, одбрамбене индуструје, војно-дипломатског кора, цивилног друштва и медија.

Овим поводом, амбасадор М. Јеремић се обратила присутнима и истакла да је након стицања независности Србије, Италија била међу првим државама са којима је Србија успоставила дипломатске односе, 1879. године. Двадесет година након тога, први српски официри су упућени у Италију у Војну школу у Торину.
Оценила је да су билатерални односи Србије и Италије данас веома интензивни и да имају стратешки карактер. Подсетила је да је Италија један од главних економских партнера Србије, са спољно-трговинском разменом, која је стално у порасту. Амб. Јеремић је истакла да су дипломатски односи две државе изузетно динамични и оријентисани ка европској будућности Србије. То је пут који су две Владе трасирале у претходном периоду и коме су веома посвећене. У закључку је изнела да билатералној војној сарадњи посебан допринос даје заједничко учешће у међународним мировним мисијама.

Потпуковник Марковић се обратио присутнима и подсетио да се 2024. навршава 110 година од како је Србија упутила првог изасланика одбране у Италију. Наиме, 1914. године у Италију је упућен потпуковник Никола Христић, који је пре тога завршио и Војну школу у Торину.
Као 33. изасланик по реду, пп Марковић је истакао да је током 1915-1916. године италијанска морнарица, у кључном тренутку, превезла српску војску и избеглице из Албаније у Грчку. Настављајући традицију добрих односа, данас српски официри похађају курсеве у Италији, али исто тако италијански официри похађају курсеве у Србији. У овом тренутку, српски и италијански војници заједно обављају најсложеније задатке у мисији УНИФИЛ.
Током свог обраћања, Марковић је нагласио да је приоритет Р. Србије чланство у ЕУ, а стратегијска позиција војна неутралност. У том смислу, Србија тежи да проблеме решава политичким и дипломатским средствима, стварајући поверење, стабилност и безбедност, како у свом окружењу, тако и у свету.

Присутнима се обратио и генерал-мајор Бруно Пишота, под чијом командом су у мисији УНИФИЛ били српски војници, а који је потврдио добру билатералну војну сарадњу две државе.

