Министар спољних послова Марко Ђурић састао се у Риму са шефом италијанске дипломатије Антониом Тајанијем, 23. јула 2024. године, где је боравио у дводневној званичној посети. Том приликом, министар Ђурић је истакао да је Италија кључан партнер Србије и региона Западног Балкана, како у економском развоју, тако и у очувању стабилности и мира, посебно у заштити манастира Високи Дечани и српске културне баштине на Косову и Метохији. Ђурић је Тајанију пренео поздраве председника Србије Александра Вучића, захвалио за подршку у развоју економске сарадње две земље и указао да је само у претходна 24 часа на територији Србије дошло до отварања чак два велика производна погона италијанских компанија, што ће допринети бржем развоју српске и италијанске привреде. Додајући: „Управо оваква врста економске осовине између Балкана и Италије кључ је за консолидацију и процеса политичке стабилизације, али и увезивања читавог региона у европске токове." Шеф српске дипломатије нагласио је да је Србија захвална италијанским пријатељима на подршци европском путу, додајући: „Очекујемо да до 2027. године будемо у пуној мери институционално и у погледу реформи спремни за чланство, али оно што нам је веома значајно јесте да имамо подршку држава, чија политичка тежина, попут политичке тежине Италије, може да донесе до кључног напретка у учлањењу и Србије и читавог региона у Европску унију.“
Изразио је задовољство нивоом комуникације на високом политичком нивоу, наводећи да су односи између председника Вучића, премијера Милоша Вучевића и италијанског премијера Ђорђе Мелони изванредни.
Министар Антонио Тајани истакао је да Србија пријатељска земља, као и да је његова земља чврсто посвећена подршци европској интеграцији свих земаља Западног Балкана, чак и пре 2030. године. Нагласио је да сарадња са земљама Балкана представља приоритет италијанске спољне политике, заједно са односима са Европом и трансатлантским односима. На крају, министар Тајани се захвалио министру Ђурићу на посети Риму, која је једна од његових првих службених посета од ступања на дужност, те закључио: „Ово је био веома позитиван састанак који потврђује чврсте односе између наших земаља у различитим областима. Италија намерава да улаже у Србију али упућује и позив српским инвеститорима да дођу овде, као што је већ разговарано и о улагањима у сировине, нарочито о литијуму. Ово није био формалан, већ политички позитиван састанак, који је потврдио одличну и интензивну билатералну сарадњу наших земаља."
|